Zafiyet.org Yayında

Zafiyet.org , 1999’dan günümüze, yaygın olarak karşılaşılan zafiyetlere ait detaylı bilgilerin bulunduğu; sürekli gelişime açık ve dinamik bir Türkçe ilk veritabanıdır.

Endpoint Bilgi Teknolojileri Güvenliği ekibi olarak hayata geçirdiğimiz projeyle, CVE (Common Vulnerabilities and Exposures - Bilinen Güvenlik Açıkları ve Etkilenmeleri)

verilerinden 163.067 zafiyeti Türkçeleştirerek hiçbir ticari amaç gütmeden Türk Siber Güvenlik camiasına sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Bu sayı, eklenen yeni bulgularla beraber artmaya devam edecektir.

Ekibimiz tarafından geliştirilen arama motoru ile "anahtar kelime" ya da "CVE numaraları" ile arama/tarama yapabileceğiniz sürekli güncellenen şekilde tasarlanmış bu veritabanı, ülkemizde bu konudaki ilk "TÜRKÇE" Bilinen Güvenlik Açıkları ve Etkilenmeleri veri tabanıdır.

zafiyet.org veri tabanına giriş yapıldığı ilk anda, binlerce zafiyet arasından yüksek riskli, orta riskli ve düşük riskli bulgular kategorilerinden birer örnek ile karşılaşılmaktadır. Bu örnekler, sayfa her yenilendiğinde değişkenlik göstermektedir.

Ayrıca zafiyetlerle ilgili daha detaylı bilgiye, sayfada bulunan, Endpoint Labs ekibi tarafından oluşturulan Güvenli Yazılım Geliştirme El Kitabı’ndan ulaşabilirsiniz.

Web uygulamaları için en kritik 10 zafiyetin bulunduğu OWASP Top 10 listesinin 2021 versiyonuna ve bu zafiyetlere ait detaylı bilgiye zafiyet.org veri tabanı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Saldırganların verileri çalmasına, uygulamaları tamamen ele geçirmesine veya uygulamanın tamamen çalışmasını engellemesine yol açabilecek en tehlikeli 25 zafiyetin bulunduğu SANS 25 listesindeki bulgulara ve bu bulgulara ait detaylı bilgiye zafiyet.org üzerinden erişebilirsiniz.